nabór2

ŻEGLARSTWO

30.05.2014

XIX Regaty o PPRMG, Gdańsk, 16-18.05.2014 r.

Sekcja żeglarska Klubu Sportowego AZS AWFiS w Gdańsku zorganizowała po raz 19., na Zatoce Gdańskiej i Wiśle Śmiałej w dniach 16-18 Maja, Regaty o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska w klasie L’Equipe, Optimist Gr. „B” i „C”.

Regaty były powiązane z uroczystym otwarciem sezonu żeglarskiego przy dźwiękach hymnu narodowego i wciągnięciu bandery, które odbyło się w dniu 17 Maja br. Otwarcia dokonał Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, prof. Waldemar Moska. Przypomniał, że Narodowym Centrum Żeglarstwa, jest miejscem gdzie szkolą się podczas zajęć dydaktycznych i praktycznych studenci żeglarstwa, że odbywają się regaty o randze krajowej i międzynarodowej, że Centrum dostosowane jest dla osób niepełnosprawnych. Przystań będzie rozbudowana (rozpoczęcie prac przez Hydrobudowę Gdańsk nastąpi w tym roku), o kolejne pomosty, dzięki czemu będzie mogło dodatkowo cumować ponad 60 jachtów. Obecnie może cumować 51 jednostek. Twórcą NCŻ był dr Krzysztof Zawalski (ur. 21.06.1958, zm. 09/03/2014) – dyrektor NCŻ, pracownik naukowo-dydaktyczny AWFiS, komandor sekcji żeglarskiej KS AZS AWFiS Gdańsk. Narodowe Centrum Żeglarstwa Uchwałą Senatu AWFiS nr 9, z dnia 9 Kwietnia br., nosi imię dr Krzysztofa Zawalskiego. Nowym Kierownikiem NCŻ jest mgr Paulina Wein, zaś Koordynatorem ds. Sportu dr Tomasza Chamera.

 

Do bazy Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS (Biuro Regat) i sąsiedniego Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego w Gdańsku – Górkach Zachodnich, zgłosiło się 54 żeglarzy, w tym 18 zawodniczek z 6. Klubów: Baza Mragowo, MOS Dwójka Warszawa, Nauticus YC Olsztyn, Spójnia Warszawa, YC Stal Gdynia i KS AZS AWFiS Gdańsk. Niestety do regat nie zgłosiła się żadna załoga z klasy 420. Uczestników XIX Regat powitał, w imieniu Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska – Bogdana Oleszka i Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk – Mirosław Seidel.

Regaty dla klasy L’Equipe, stanowiły pierwszą eliminację do XXI Mistrzostw Europy, które odbędą się we Włoszech, w Lac Trasimeno, w dniach 19-25 Lipca i do XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która odbędzie się w Pucku, w dniach 1-10 Sierpnia br.

W Regatach rozegrano 6. wyścigów w klasie L’Equipe, 3. w klasie Optimist Gr „B” i 4. w Gr. „C” . Regaty przebiegały w bardzo trudnych warunkach wietrznych, o sile wiatru pólnocno-zachodniego, w 5-60 w skali Beauforta, zwłaszcza pierwszym dniu. Dlatego, sędzia główny – Mirosław Szumowski (z Gdańska) musiał rozegrać pierwsze wyścigi na akwenie Wisły Śmiałej. Drugiego dnia rywalizacja odbywała się na Zatoce Gdańskiej. Optimiści z Gr. „C” – najmłodsi adepci żeglarstwa, trenujący rok, dwa, najwyżej trzy lata – rywalizowali (klasyfikacja nieoficjalna) na Wiśle w sobotę. W niedzielne przedpołudnie miały odbyć się jeszcze 2. wyścigi. Nad Starym Gdańskiem świeciło piękne słońce. Z kolei na obu akwenach rozlała się mleczna mgła i nie było wiatru. Po godzinie czekania flotylla jachtów musiała powrócić do bazy. Mimo licznych wcześniejszych wywrotek podczas całych Regat nikomu nic się złego nie stało. Zdobyte doświadczenie na obu akwenach będzie niewątpliwie procentować w przyszłości, o czy mówili z zadowoleniem i wypiekami na twarzach żeglarze i ich trenerzy.

Regaty w klasyfikacji generalnej i klasyfikacji dziewcząt w klasie L’Equipe wygrały zawodniczki z Bazy Mrągowo – Emilia Koperska (sterniczka) i Nikola Kociubska (załogantka). Na drugim miejscu uplasowały się załogi chłopców: Jan Jędrasik i Mateusz Ostrowski z NAUTICUS YC Olsztyn. Trzecie miejsce zajęła załoga mieszana: Barbara Terpiłowska z Kacprem Suchorzewskim – reprezentujący MOS Dwójkę Warszawa.

Wśród Optimistów Gr. „B” najlepsza okazała się Ania Januszewska z YK Stal Gdynia. Wyprzedziła kolegę klubowego Kacpra Worek i Tomasza Lewandowskiego z KS AZS AWFiS Gdańsk.

Również Regaty dla Grupy „C” wygrała żeglarka – Maria Śmieja z YKM Stal Gdynia. Drugie miejsce zajął Ignacy Rojek (brat Ernest był czwarty) z KS AZS AWFiS Gdańsk. Na trzecim miejscu uplasował się Szymon Gąsiorowski reprezentujący YK Stal Gdynia.

 

Pierwsze trzy załogi w klasie L’Equipe w klasyfikacji generalnej i za pierwsze miejsce w dziewcząt, jak również w klasyfikacji Optimistów, otrzymały puchary ufundowane przez Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska – Bogdana Oleszka oraz drobne nagrody rzeczowe z Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska. Ponadto każdy z uczestników dostał koszulkę z logo XIX Regat i logami sponsorów. Bramkę do ćwiczeń i zabaw ufundowaną przez Decathlon Gdańsk, z pośród 5. przyjezdnych Klubów wylosowała dla YC Stal Gdynia – Ania Januszewska.

 

Regaty były współfinansowane przez: Urząd i Radę Miasta Gdańska. Organizatorzy składają podziękowanie za ufundowanie nagród: Techno Service, Decathlon, Cukierni Jacek Placek z Gdańska, Avic z Sopotu i Pomorskiemu Okręgowemu Związkowi Żeglarskiemu z Gdyni.

Osobne podziękowania należy skierować do trenerów sekcji żeglarskiej KS AZS AWFiS Gdańsk za zaangażowanie w przygotowanie Regat: Natalii Drozdowskiej, Aldony Zawalskiej, Marcina Barańczuka, Mateusza Hanke, Piotra Kamoli, Cezariusza Piórczyka.

 Mirosław Seidel

Archiwa