nabór2

PŁYWANIE

31.05.2016

ZŁOTA KASIA, ZŁOTA DIANA

W miniony weekend na szczecińskiej pływalni „FLOATING ARENA” odbyły się Główne Mistrzostwa Polski w pływaniu. Gdański Klub Sportowy AZS-AWFiS reprezentowało 13 zawodników, podopiecznych trenerów Alojzego Ogińskiego, Igora Łuczaka i Jarosława Błażka. Po bardzo udanym grudniowym czempionacie na krótkiej pływalni, który odbył się w Lublinie, apetyty na sukcesy były jeszcze większe. Jak się okazało, nie bez powodu.

Po 6 latach „przestoju” ponownie klub wytrenował MISTRZYNIĘ POLSKI, nawet dwie. Tytuł Mistrzyni Polski seniorek na 200 m stylem dowolnym wywalczyła Diana Sokołowska. Studentka Akademii Wychowania Fizycznego cztery długości pływalni stylem dowolnym przepłynęła w czasie 2:01,46 s. wyprzedzając na mecie drugą zawodniczkę o dokładnie sekundę. Jest to pierwszy złoty medal seniorski tej zawodniczki w barwach naszego klubu, w Lublinie Diana stawała 3 razy na najniższym stopniu podium. W rywalizacji seniorek Diana meldowała się na mecie jeszcze dwukrotnie czwarta – na 100 m stylem dowolnym oraz 100 m stylem motylkowym.

Mistrzostwo Polski seniorek na dystansie 200 m stylem zmiennym wywalczyła Katarzyna Baranowska, deklasując rywalki na swoim koronnym dystansie o blisko 4 sekundy. Nasza najbardziej utytułowana zawodniczka (finalistka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie) powróciła na najwyższy stopień podium w kraju po 8 latach (między 2008 a 2012 rokiem miała przerwę w treningach). Kasia startowała jeszcze na dystansie 400 m stylem zmiennym (piąta lokata) oraz 100 m stylem klasycznym (lokata ósma).

Trzeci medal seniorski wywalczyła nasza sztafeta Pań na dystansie 4 x 100 m stylem zmiennym. W ostatnim wyścigu zawodów Gabriela Wójtowicz, Baranowska, Sokołowska oraz Justyna Baran wywalczyły srebrny krążek seniorski ulegając tylko faworytkom tej konkurencji – sztafecie Juvenii Wrocław.

Czwarte miejsce na dystansie 200 m stylem grzbietowym oraz siódme na 100 m stylem grzbietowym zajęła Wójtowicz. Do szczęścia na tym pierwszym dystansie zabrakło jednej setnej sekundy, dokładnie tyle szybciej popłynęła brązowa medalistka – Agata Naskręt z Astorii Bydgoszcz. Siódme miejsce na 200 m stylem motylkowym wywalczył Mateusz Kierzkowski, który przepłynął ten dystans w czasie 2:02,81. W seniorskich wyścigach finałowych pływali także: Karol Olender (ósme miejsce w finale B na 400 m stylem dowolnym), Kacper Lejman (ósma lokata w finale B na 200 m stylem klasycznym) oraz Paweł Frączek (18 lokata na 1500 m stylem dowolnym).

W kategorii młodzieżowców medali było więcej – Sokołowska triumfowała na dystansach 100 i 200 m stylem dowolnym oraz była druga na dystansie 100 m stylem motylkowym, Wójtowicz zdobyła srebrne medale na dystansach 100 i 200 metrów stylem grzbietowym oraz srebrny medal wywalczyła sztafeta 4 razy 100 m stylem dowolnym Pań, która płynęła w składzie Kamila Lewandowska, Julia Chmielewska, Baran oraz Wójtowicz.