TENIS STOŁOWY

10.05.2011

Tenisiści stołowi awansowali do I-Ligi

Po 22 kolejkach zespół tenisistów stołowych AZS AWFiS Gdańsk, zajął 1. miejsce w rozgrywkach II-Ligi, Grupy Terytorialnej II (obejmującej zespoły z Województwa Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego).

To miejsce dało prawo do rozegrania 2. meczy ze zwycięzcą Grupy Terytorialnej I (grały zespoły z Województwa Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego) zespołem MKSTS Trasko Ostrzeszów o bezpośredni awans do I-Ligi na sezon sportowy 2011/12.

Pierwszy mecz został rozegrany w Ostrzeszowie w dniu 30 Kwietnia. Zakończył się zwycięstwem naszych zawodników co było bardzo dużą niespodzianką.

Punkty zdobyli: Bartosz Gajek 2, Krzysztof Piński 2, Mateusz Troka 1, Tomasz Filbrandt 1 i para deblowa Piński – Filbrandt 1.

Dla gospodarzy punktowali: Michał Rogala – 2 i para deblowa Zbigniew Kaczmarek – Rogala 1.

Warto wrócić do wspomnień, gdyż z Ostrzeszowem mamy dawne porachunki. W 2002 roku graliśmy po raz pierwszy mecze barażowe również o awans do I-Ligi na sezon 2002/03. Mecz w Gdańsku (w hali nr XII) zremisowaliśmy 5:5, choć była szansa na wygranie. W meczu rewanżowym niestety przegraliśmy 3:7. Trenerem tego zespołu był Marcin Łuszczyk (obecnie pracownik naukowo-dydaktyczny Uczelni). Tamte mecze dobrze pamiętają grający obecnie zawodnicy: Bartosz Tarakan i Bartosz Gajek (jest również jedynym trenerem sekcji).

Zespół z Ostrzeszowa po paru latach gry w I-Lidze awansował do Ekstraklasy i zdobył nawet Wicemistrzostwo Polski oraz brązowy medal. Następnie zespół nie został zgłoszony do rozgrywek Ekstraklasy (wycofanie się sponsorów z finansowania) i został przesunięty do I-Ligi, z której spadł i grał w II-Lidze zajmując wspomniane 1. miejsce w obecnym sezonie.

 

Podobnie układały się losy naszego zespołu. Władze Klubu na początku 2000 roku zaczęły zastanawiać się nad ewentualnym rozwiązaniem sekcji ze względu na brak środków finansowych. Za sugestią Prezesa Klubu – prof. Zbigniewa Mroczyńskiego odstąpiono od takiej decyzji uwzględniając dotychczasowe sukcesy tenisistów stołowych na arenach krajowych i międzynarodowych (m.in. medale Andrzeja Grubby, Leszka Kucharskiego, Andrzeja Jakubowicza i innych w ME, MŚ, AMŚ, czy zdobycie Klubowego Pucharu Europy w 1984 roku), które rozsławiały Klub i były wzorcem wynikowym dla innych sekcji.

W dniu 27 Czerwca 2000 roku, decyzją Prezydium Klubu postanowiono, więc nie zgłaszać pierwszego zespołu do rozgrywek Ekstraklasy, a jedynie do rozgrywek II-Ligi (z funkcji trenera zrezygnował Waldemar Moska – obecny Rektor Uczelni). Zespół w lidze zajmował następujące miejsca: 2 w sezonie 2000/01, wspomniane 1. w następnym sezonie, 2. w sezonie 2002/03. W 4. sezonie tj. w 2004 roku zespół ponownie zajął 1. miejsce i stanął do baraży – tym razem z Budowlanymi Poznań. Wygrana w Gdańsku 7:3 i remis 5:5 w Poznaniu zapewnił awans do wyższej ligi na sezon 2004/05. W trakcie 3 sezonów zespół zajmował odpowiednio miejsca: 7, 6 i 10. W zespole grał min. Leszek Kucharski. Niestety w sezonie 2006/07 zaznaliśmy goryczy spadku do II-Ligi, w której graliśmy jak  się okazało znów 4 sezony. Bilans zajętych miejsc był następujący: 2. w sezonie 2007/08 i następnym, 3. w sezonie 2009/10 i  1. w obecnym.

 

Mecz barażowy w Gdańsku, w hali Centrum Szkolenia PZTS, w dniu 07 Maja zakończył się wygraną naszych zawodników 6:4. Nawet porażka 3:7 przy lepszym stosunku setów zapewniała nam awans. Skoncentrowani zawodnicy – nie wdali się w matematyczne wyliczenia tylko – z wolą wygranej przystąpili do meczu. Po pierwszej serii gier pojedynczych prowadzili 3:1, po grach podwójnych 4:2, a po kolejnej serii gier pojedynczych 6:4. Za osiągnięty wynik i postawę otrzymali gromkie brawa od kolegów z sekcji, rodziców i sponsorów, którzy oglądali mecz. Wśród gratulujących był również Rektor Uczelni prof. Waldemar Moska.

 

Punkty zdobyli: M. Troka 2, a po 1. K. Piński, T. Filbrandt, B. Tarakan i debel Troka – Gajek.

Dla gości punkty zdobyli: Zb. Kaczmarek 2, M. Rogala 1 i debel Marek Winnicki – Z. Kaczmarek.

Mecz sędziowali, sędziowie z Bydgoszczy: Andrzej Jesiołowski i Tomasz Drzycimski.

 

Osobne podziękowania należą się sponsorom sekcji, dzięki którym skład zespołu został wzmocniony i był bardzo wyrównany: Firmie BALTA S.A. Gdańsk (właściciele Marek i Darek Krawczykowie), International Poland Srervices Gdynia (Krzysztof i Sławomir Samonek), Firmie Oponiarskiej Andrzeja Lincera z Gdyni, Marine Electro Service Gdynia (Jarosław Łapkowski), a także Urzędowi Miasta Gdańska.

 

Mirosław Seidel – kierownik sekcji                          Gdańsk, 10/05/2011r.

Archiwa