WIOŚLARSTWO

11.05.2011

Udany start wioślarzy AZS AWFiS Gdańsk na regatach w Essen

W dniach 6-8.05.2011 w Essen rozegrano 96. Hügelregatta. To tradycyjnie pierwszy zagraniczny sprawdzian polskich reprezentacyjnych osad wioślarskich. Szczególnie ważny w roku kwalifikacji olimpijskich. Do Essen nie pojechali „pewniacy”, m.in. czwórka podwójna Adama Korola. Nasi Dominatorzy swój pierwszy start zaplanowali na Pucharze Świata w Monachium (27-29.05).

Na torze w Essen z osadami m.in. Niemiec, Holandii, Grecji, Austrii, Czech, Francji, Węgier, Słowenii, Hiszpanii, RPA, Japonii swoje siły zmierzyły polskie osady w składach seniorskich i młodzieżowych (19-22 lata). Startowali tam również zawodnicy AZS AWFiS Gdańsk. Najlepiej zaprezentował się młodzieżowiec Miłosz Jankowski (I rok lic. SPORT), który w dwójce podwójnej wagi lekkiej płynąc z Bartłomiejem Leśniakiem (AZS Kraków) zwyciężył w gronie seniorów! Dzięki udanemu startowi Miłosz awansował do kadry seniorskiej i dostanie szansę startu na regatach pucharu świata. Wielkie Brawa! Niewiele mniejsze gratulacje należą się kolejnym naszym młodzieżowcom: Przemkowi Borchradtowi i Danielowi Sobczakowi (obaj I rok lic. SPORT), którzy w czwórkach bez sternika wagi lekkiej wraz z kolegami z Bydgoszczy, w jak zawsze wyrównanej w tej konkurencji stawce, zajęli drugie miejsce. Do zwycięzców – osady niemieckiej zabrakło niecałej sekundy. To najlepszy start „lekkiej” czwórki młodzieżowej od kilkunastu lat. Liczymy, że Przemek i Daniel zakwalifikują się do reprezentacji młodzieżowej na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Amsterdamie (21-24.07). Przed nimi jeszcze jeden sprawdzian w czerwcu w niemieckim Ratzeburgu (11-12.06) . Szansy na start w Amsterdamie nie stracił również Adam Sobczak (II rok lic OKO), który w Essen startował w młodzieżowej dwójce podwójnej wagi lekkiej. Awans do finału z niewielką stratą przegrał z późniejszymi zwycięzcami. Podopieczni trenera Piotra Bulińskiego podbudowani udanymi startami zapowiadają, że będzie jeszcze lepiej. To dopiero początek sezonu.

Jarosław Godek tym razem wystartował w składzie czwórki bez sternika. To konkurencja, która przez wiele lat była chlubą polskich wioseł. Do teamu tzw. „łasików” prowadzonego przez Witolda Srogę należał m.in. Tomasz Tomiak. Dziś tę osadę trzeba budować od nowa. Tego trudnego zadania podjął się trener AZS AWFiS Maciej Łasicki. Czwórka z Jarkiem Godkiem wygrała bratobójczą rywalizację z drugą polską czwórką. Ostatecznie zajęła trzecie miejsce, przegrywając z osada Niemiec i Grecji. „Łasika”, Jarka i pozostałych kolegów czeka jeszcze dużo pracy.

Z kronikarskiego obowiązku należy jeszcze wspomnieć o starcie Piotra Licznerskiego na jedynce. Piotr (absolwent AWFiS), który obecnie z powodu zamieszania regulaminowego startuje jako niezrzeszony, ale przez ostatnie lata był zawodnikiem AZS AWFiS, zajął trzecie miejsce.

Pełne wyniki regat:

http://www.errv.com/10Regatta/11Huegel/huegel_regatta.php

Oprac. Robert Urbański

Archiwa