DOPING

12.05.2011

Szanowni Państwo!

W związku z ostatnimi pozytywnymi wynikami laboratoryjnymi Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie ostrzega zawodników, trenerów oraz lekarzy sportowych przed stosowaniem odżywek i suplementów diety, zawierających w swoim składzie lub zanieczyszczonych substancją określoną z grupy s. 6 metyloheksanamine.

Na podstawie opracowania przygotowanego przez Australijski Instytutu Sportu przedstawiamy następujące informacje:

 

„W przeszłości metyloheksanamina była używana w sprayach udrażniających nos. Jednakże z uwagi na to, że substancja ma również efekt pobudzający, coraz częściej można ją spotkać w odżywkach. W ulotkach i na etykietach metyloheksanamina może być określona w następujący sposób:

  • Metyloheksanamina – Forthan – 2-heksanamina 4-metylo
  • Metyloheksanamina – Floradrene – 2-heksanamina, 4-metylo- (9CI)
  • DMAA – 4-metylo-2-heksanamina – 1,3-dimetyloamylamina
  • Geranamina – 4-metyloheksan-2-amina 1 – 3-dimetylopentylamina
  • Ojel, ekstrakt z geranium

 

Metyloheksanamina jest także składnikiem olejku bodziszkowego. Dlatego może być też określona na etykietach odżywek / w składzie jako:

  • Wyciąg z olejku kwiatowego (bodziszka)
  • Wyciąg z olejku bodziszkowego

 

W odżywkach metyloheksanaminę często łączy się z kofeiną w celu zwiększenia efektu pobudzającego i termogenicznego. W takiej postaci występuje najczęściej w dwóch rodzajach produktów:

  • Odżywki ułatwiające utratę wagi (np. koncentraty napojów w proszku / tabletki ułatwiające i przyspieszające usuwanie tłuszczu lub obniżanie wagi. W odżywkach tych często znajdowała się efedryna, która także znajduje się na liście zabronionych substancji WADA.
  • Przedtreningowe odżywki „pobudzające” – często promowane i sprzedawane w kręgach kulturystycznych jako przedtreningowy „dopalacz” poprawiający efekty treningu.

 

Sportowcy powinni mieć świadomość potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem jakichkolwiek odżywek i pamiętać, że zgodnie z zasadą całkowitej i bezpośredniej odpowiedzialności Światowego

 

Z poważaniem,

Joanna Borkowska
Starszy Asystent

 

Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie

Polish Commission against Doping in Sport
(Polsh Anti-Doping Agency)

ul. Łazienkowska 6A
00-449 Warszawa

tel./fax: +48 22 529 89 12

biuro@antydoping.pl
www.antydoping.pl

Archiwa