Cykl Olimpijski Krzysztofa Gostomczyka #7 – Tomasz Tomiak

Autor: azs-admin | 05 lipca 2021
Powrót
Cykl Olimpijski Krzysztofa Gostomczyka #7 – Tomasz Tomiak

Tomasz Tomiak to brązowy medalista olimpijski z Barcelony. Urodził się 17 września 1967 roku w Nowym Tomyślu. Od 16. roku życia był wioślarzem PTW Płock. W 1989 roku dołączył do KS AZS AWFiS w Gdańsku. W gdańskim klubie pozostał do końca swojej kariery sportowej. Największe sukcesy odnosił w czwórce ze sternikiem.

W 1991 roku wywalczył w tej konkurencji brązowy medal Mistrzostw Świata. Rok później wraz z Jackiem Streichem, Wojciechem Jankowskim, Maciejem Łasickim i Michałem Cieślakiem zajęli 3. miejsce w regatach olimpijskich.

W 1993 roku na Mistrzostwach Świata w czeskich Racicach Tomasz Tomiak wystartował ze swoją osadą jako czwórka bez sternika. Polacy zajęli wówczas drugie miejsce i wywalczyli srebrne medale.

Tomasz Tomiak aż 17 razy stawał na najwyższym stopniu podium polskiego czempionatu. Był mistrzem Polski w dwójce i czwórce bez sternika, czwórce podwójnej i ósemce.

Po zakończeniu kariery zajął się karierą naukową. W 1999 roku rozpoczął pracę w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Po kilku latach został prodziekanem ds. studiów niestacjonarnych, a od 2012 roku był dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego. Uzyskał tytuły doktora habilitowanego oraz profesora AWFiS. Był również trenerem wioślarskim w KS AZS AWFiS w Gdańsku.

W latach 2008-2012 był prezesem KS AZS AWFiS Gdańsk. W kolejnych latach pełnił funkcję wiceprezesa klubu.

Wybitny wioślarz, a później nauczyciel i wychowawca zmarł w sierpniu 2020 roku. Żył 53 lata.