FLORECIŚCI AZS AWFiS GDAŃSK MISTRZAMI POLSKI SENIORÓW

Autor: azs-admin | 5/25/2021
Powrót
FLORECIŚCI AZS AWFiS GDAŃSK MISTRZAMI POLSKI SENIORÓW

Po raz 92 odbyły się Mistrzostwach Polski seniorów w szermierce. W podwarszawskim Raszynie floreciści z Gdańska zdobyli tytuł po 5 rocznej przerwie. W finale pokonali AZS Warszawa 45-36. Drużna w składzie Piotr Janda, Mikołaj Rudnicki, Mateusz Kozak i Michał Siess zwyciężyli w ćwierćfinale z drugim zespołem AZS Gdańsk 45-37 i to był jak się okazało najtrudniejszy rywal w całym turnieju. W półfinale pokonali 45-24 drużynę KS Wrocławian najlepszą drużynę ostatniej dekady.

W finale turnieju kobiet spotkały się dwa zespoły z Poznania. AZS UAM pokonał AZS AWF 45-28. Świetnie spisały się florecistki UKS De La Salle Gdańsk, które zdobyły brązowy medal. Malwina Kołodziejczyk, Natalia Gołębiowska, Alicja Kisielewska i Wiktoria Szewczyk w spotkaniu o trzecie miejsce pokonały AZS Warszawa 45-40

W turniejach indywidualnych dwie zawodniczki dotarły do ćwierćfinałów, Marta Mech najmniejszą z możliwych różnic niestety przegrała 15-14 z Antoniną Lachman i na medal musi poczekać przynajmniej do następnego roku, zawody ukończyła na 8 pozycji. Natalia Gołębiowska po dwóch wygranych pojedynkach uległa Martynie Jelińskiej i zajęła ostatecznie 6 miejsce.  W finale zwyciężyła Julia Walczyk 15-7 z Jelińską.

Na tym samym etapie turnieju zakończyli zmagania panowie.  Michał Siess z przegrał Leszkiem Rajskim 15 -11 i zajął 6 miejsce. Zeszłoroczny wicemistrz Mikołaj Rudnicki nie poprawił rezultatu z 2020 i został sklasyfikowany na 7 pozycji. Przegrał z późniejszym zwycięzcą Andrzejem Rządkowskim 15 -6.

Trener złotej drużyny Radosław Glonek nie krył rozgoryczenia po turnieju indywidualnym bo jeszcze pięciu zawodników było w pierwszej „16” turnieju a żaden nie stanął na podium.

„Było wiele walk na styku ale w końcówce minimalnie ulegali nasi zawodnicy. Bardzo cieszę się, że udało się chłopakom zebrać i wywalczyć złoto w drużynie. W półfinale pokonali zespół z Wrocławia z którym w ostatnich latach przegrywali, nawet ich zdeklasowali co może zapowiadać pewien przełom na najbliższe lata ”

Liderką brązowego zespołu De La Salle okazała się jeszcze juniorka Malwina Kołodziejczyk. Trener prowadzący dziewczyny Longin Szmit wystawił ją jako kończącą mecz a ta wytrzymała emocje i w decydującym momencie walki o brąz utrzymała prowadzenie i mogła cieszyć się z medalu.

zdjęcia ze zbiorów KS AZS AWFiS i UKS De La Salle

zdjęcie uks de la salle od lewej
Malwina Kołodziejczyk, Wiktoria Szewczyk , Natalia Gołębiowska, Alicja Kisielewska

zdjęcie uks de la salle z trenerami od lewej
Trener Jarosław Mojski, Natalia Gołębiowska, Malwina Kołodziejczyk, Alicja Kisielewska, Wiktoria Szewczyk,  trener Longin Szmit

zdjęcie KS AZS AWFiS
od lewej Piotr Janda, Mikołaj Rudnicki, Mateusz Kozak, Michał Siess

szczegółowe wyniki znajdują się po linkiem
https://www.fencingtimelive.com/tournaments/eventSchedule/E497D40896DB40B8BAB5F97E5478B892#today

Opracował: Konrad Pietrusiak