Sportowe podsumowanie tygodnia KS AZS AWFiS Gdańsk

Autor: Krzysztof Gostomczyk | 11 kwietnia 2022
Powrót
Sportowe podsumowanie tygodnia KS AZS AWFiS Gdańsk

Sukcesy na arenie międzynarodowej odnieśli żeglarze oraz szermierze. Na krajowym podwórku świetnie radzą sobie tenisiści stołowi, ale również studenci i klubowicze, walczący o awans do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Nie próżnujemy też w sprawach organizacyjnych! Czas na sportowe podsumowanie tygodnia KS AZS AWFiS:

GIMNASTYKA

W ubiegły weekend odbył się turniej międzynarodowy Zelena Jama Open w Lublanie. Reprezentacja Polski juniorek w składzie z Marią Rowińską zanotowała pierwszy start w tym sezonie. Rowińska zaprezentowała nowe elementy i trudniejsze układy, które są niezbędne do kwalifikacji na Mistrzostwa Europy. Nie wszystko wyszło, jednak to pierwszy z czterech startów kontrolnych przed ME. Za dwa tygodnie kolejny start w Budapeszcie. Trenerami Marysi Rowińskiej są Adam Kierzkowski i Gabriela Sasnal.

Eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży odbyły się w Nysie. Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk reprezentowało ośmiu zawodników. Kwalifikację do OOM uzyskali Jakub Śliwiński (II klasa GSM), Tymoteusz Godlewski (2. miejsce w III klasie GSM), Stefan Szóstko-Szewczenko (3. miejsce w III klasie GSM), Jakub Mrowiec, Szymon Przestrzelski, Filip Przestrzelski oraz Yehor Vasylewskyi (wszyscy III klasa GSM). Trenerem tej grupy chłopców jest Kamil Hulbój, ale na wyjeździe pomagał mu Nikita Herasymov.

Gratulacje!

JUDO

W Toruniu przeprowadzono eliminacje makroregionalne do OOM w judo. Świetnie spisali się dwaj reprezentanci Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk – Izabela Fiuk wygrała rywalizację w kategorii 52 kg, a Nazar Tsukanov do 60 kg. Trenerem zawodników jest Paweł Chybczyński.

Gratulujemy!

SPORT POWSZECHNY

W miniony weekend odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim. Naszą uczelnię reprezentowało 7 zawodników. Najlepiej spisała się Anna Potrzuska, która wywalczyła 8. miejsce w klasyfikacji open kobiet. Wśród mężczyzn najlepszy był Adrian Górka, zajmując 12. miejsce w kat. open. Srebrny medal zdobyła Marta Pluta, trenująca w naszym klubie, ale studiująca na Uniwersytecie Gdańskim. Reprezentacja męska AWFiS wywalczyła drużynowo 15. miejsce w stawce 37 uczelni.

Gratulujemy!

SZERMIERKA

Floreciści Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorów. W rywalizacji drużynowej uplasowali się na 4. miejscu. Po świetnym występie w początkowej fazie rozgrywek nie zdołali pokonać w półfinale Włochów, a w meczu o 3 miejsce przegrali z Węgrami. Niemniej jest to ogromny sukces, zwłaszcza że cały zespół złożony był z zawodników jednego klubu.

Rywalizacja indywidualna nie poszła po myśli naszych szermierzy. Najlepiej spisali się Adam Podralski, Adam Jakubowski i Piotr Kaśków, którzy odpadli w 1/32 finału. Jedną rundę wcześniej zawody zakończył Mateusz Kwiatkowski. Trenerami naszych florecistów są Łukasz Szymański, Radosław Glonek i Andrzej Witkowski.

Dziękujemy za godne reprezentowanie Klubu na arenie międzynarodowej!

TENIS STOŁOWY

Tenisiści KS AZS AWFiS Balta Gdańsk wywalczyli awans do półfinału LOTTO Superligi! W piątkowym starciu pokonali rywali z Torunia 3:0, dzięki czemu wystarczyło zdobyć jeden punkt w meczu domowym, aby awansować do strefy medalowej. Pierwszy punkt zdobył Wang Zeng Yi, który pokonał rywala bez straty seta. Ostatecznie nasi tenisiści nie spoczęli na laurach i wygrali z Energą Manekin Toruń 3:2. Kolejnym rywalem będzie Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki. Mecze półfinałowe zaplanowano na 6 i 8 maja.

Gratulujemy!

ŻEGLARSTWO

Zakończyły się regaty Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Sofii na Majorce. Świetny występ zanotowali na starcie sezonu Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch. Młodzi żeglarze Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk wywalczyli 3. miejsce w bardzo silnie obsadzonych zawodach. Na 7. miejscu uplasowali się Łukasz Przybytek z nowym załogantem Jackiem Piaseckim, dla których były to pierwsze wspólne regaty.

Odbyło się spotkanie rektora AWFiS prof. Pawła Cięszczyka, kanclerza AWFiS Sławomira Polańskiego, kwestora Mirosława Kuliga, zastępcy kwestora i kierownika NCŻ AWFiS Piotra Ostrowskiego z prezesem Leszkiem Blanikiem, dyrektorem Maciejem Szafranem, główną księgową Bogusławą Kuchtą, kierownika sekcji żeglarskiej Cezariusza Piórczyka oraz pani Aldony Zawalskiej w sprawach dotyczących sekcji żeglarskiej i korzystania z Narodowego Centrum Żeglarskiego AWFiS. Jest to jeden z obszarów strategicznych współpracy pomiędzy uczelnią a klubem.

We wtorek miało miejsce spotkanie dyrektora Macieja Szafrana i kierownika sekcji żeglarskiej Cezariusza Piórczyka z prezesem Gdańskiego Klubu Żeglarskiego Grzegorzem Mańkuckim i członkiem zarządu GKŻ Igorem Rejmerem. Rozmowy dotyczyły lokalnej współpracy oraz rozwoju gdańskiego żeglarstwa.

Gratulujemy!

SPRAWY ORGANIZACYJNE

Delegacja naszego klubu wzięła udział w Mistrzowskich Drzwiach Otwartych Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Zachęcaliśmy do studiowania na AWFiS i dołączenia do KS AZS AWFiS Gdańsk. Na Hali Widowiskowo-Sportowej zbudowano stoisko klubowe, a w jego stworzenie zaangażowali się także mistrzowie tenisista stołowy Wang Zeng Yi oraz oszczepnik Cyprian Mrzygłód. Był to również debiut naszej maskotki Gryfa.

W biurze naszego Klubu dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Sportu Adam Korol wraz z prezesem Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk Leszkiem Blanikiem oraz dyrektorem Maciejem Szafranem wręczyli wyróżnienie „Skrzydła Sportowca” Panom Tadeuszowi Zakrzewskiemu i Piotrowi Lubosowi. To nagroda przyznawana na Sportowym Podsumowaniu Roku za pomoc w osiągnięciu największych sukcesów w historii Klubu.

We wtorek dyrektor Maciej Szafran spotkał się z dyrektorem Biura Prezydenta Miasta Gdańsk ds. sportu Adamem Korolem, dotyczące bieżącej współpracy na linii miasto-klub.

W piątek dyrektor Maciej Szafran był panelistą Ogólnopolskiego Kongresu Sportów Elektronicznych. Dyskusje dotyczyły digitalizacji organizacji sportowych. W panelu brali udział również panowie Tadeusz Wojciechowski z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Jacek Tarach z Polskiego Związku Kolarskiego. Od tego roku będziemy realizować wraz z Polskim Związkiem Żeglarskim projekt DigiSail, dotyczący e-sportu w żeglarstwie.