Sportowe podsumowanie tygodnia KS AZS AWFiS w Gdańsku

Autor: Krzysztof Gostomczyk | 10/25/2021
Powrót
Sportowe podsumowanie tygodnia KS AZS AWFiS w Gdańsku

Największym wydarzeniem minionego tygodnia były obchody 100-lecia gdańskiej Organizacji Środowiskowej AZS. Podczas oficjalnych obchodów uhonorowani zostali medaliści olimpijscy KS AZS AWFiS Gdańsk. Nasi sportowcy rywalizowali również na zawodach krajowych i międzynarodowych. Największy sukces odniósł szermierz Michał Siess, który w Zagrzebiu zajął 3. miejsce w turnieju satelitarnym w męskim florecie.

Czas na sportowe podsumowanie tygodnia KS AZS AWFiS:

 

JUDO

Karolina Miller wystartowała w zawodach Pucharu Świata w Maladze. Reprezentantka KS AZS AWFiS w Gdańsku przegrała walkę z Niemką Sarah Mehlau i zakończyła zmagania na pierwszej rundzie. Podopieczna prof. Radosława Laskowskiego została sklasyfikowana poza czołową ósemką.

 

PŁYWANIE

Gościem ósmego odcinka cyklu „Uzależnieni od sportu” był pływak i trener Mateusz Kierzkowski, który opowiedział o swojej karierze, celach na kolejne lata i podkreślił istotność przygotowania mentalnego w karierze sportowej.

 

SPORT POWSZECHNY

Pełnomocnik Rektora ds. sportu studenckiego Dominik Duda spotkał się z rektorem AWFiS prof. dr hab. Pawłem Cięszczykiem, Prezesem KS AZS AWFiS Gdańsk Leszkiem Blanikiem, Prorektorem ds. studenckich dr hab. Marcinem Dornowskim oraz Dyrektorem KS AZS AWFiS w Gdańsku Maciejem Szafranem w celu omówienia partnerstwa pomiędzy Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu a KS AZS AWFiS Gdańsk w zakresie organizacji Akademickich Mistrzostw Polski. Omówione zostały aspekty finansowe oraz marketingowe planowanych imprez. W tym roku akademickim nasz klub przy pomocy uczelni zorganizuje finały AMP w siatkówce i koszykówce kobiet.

Na spotkaniu podsumowano także wyniki i przebieg sportu akademickiego w Akademickich Mistrzostwach Polski w roku 2020/2021. O organizacji AMP-ów powstał materiał, który został wyemitowany w TVP3 Gdańsk dostępny pod tym linkiem: https://gdansk.tvp.pl/56502712/21102021-1830

 

SZERMIERKA

Michał Siess zajął 3. miejsce na turnieju satelitarnym w Zagrzebiu! Florecista z Gdańska wywalczył brązowy medal po wygraniu czterech walk turniejowych, w tym jednej z kolegą klubowym Piotrem Borowcem. Michał Siess trenuje pod okiem trenera Radosława Glonka. W czołowej szesnastce zmagania zakończyli Adam Podralski (trener Andrzej Witkowski) i Piotr Borowiec (trener Krzysztof Walka). Nieco słabiej spisali się pozostali floreciści z KS AZS AWFiS w Gdańsku. Mateusz Kwiatkowski był 26., Mikołaj Rudnicki 38., Adam Jakubowski 45., Mateusz Kozak 72., a Piotr Kaśków 76.

 

TENIS STOŁOWY

Słabszy tydzień w wykonaniu gdańskich tenisistów stołowych. W piątkowym spotkaniu 8. Kolejki Lotto Superligi rozgrywanym awansem reprezentanci KS AZS AWFiS BALTA Gdańsk przegrali 0:3 z LOTTO Polski Cukier Gwiazdą Bydgoszcz. W tabeli nasi tenisiści zajmują 4. miejsce z dorobkiem 17 punktów.

Swoje spotkanie przegrali również pierwszoligowcy. Druga drużyna uległa zespołowi z Działdowa 3:7. W tabeli I ligi drugi zespół KS AZS AWFiS Gdańsk zajmuje 7. miejsce, a trzecia drużyna plasuje się dwie lokaty niżej.

 

WIOŚLARSTWO

W Poznaniu odbyły się Centralne Kontrolne Regaty Jesienne w wioślarstwie. Najlepiej z reprezentantów KS AZS AWFiS w Gdańsku spisała się Anna Khlibenko, która triumfowała w jedynkach juniorek. Trenerem Khlibenko jest Patryk Pszczółkowski. Trzecie miejsce na zawodach w Poznaniu wywalczyła podopieczna Michała Rychlickiego Marta Pluta. Zawodniczka KS AZS AWFiS Gdańsk startowała w jedynce wagi lekkiej. Poza podium zmagania ukończyli Aleksandra Andrzejewska (jedynka wagi lekkiej), Hubert Guzy i Sylwester Serafin (dwójka bez sternika juniorów), Bartosz Bartkowski (jedynka mężczyzn) oraz Jakub Majewski (jedynka juniorów).

 

ŻEGLARSTWO

Olimpijczyk z Tokio Piotr Myszka trenował na akwenie olimpijskim w Marsylii. Podczas zgrupowania we Francji miał możliwość treningu w nowej klasie olimpijskiej IQFoil, która zastąpi na kolejnych Igrzyskach klasę RS:X.

 

SPRAWY ORGANIZACYJNE

Akademicki Związek Sportowy pozyskał środki z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację programu dotyczącego sportu powszechnego. Otrzymaliśmy zaproszenie do współpracy przy projekcie pod roboczą nazwą „Od kanapowca do sportowca”. Realizacja projektu będzie miała miejsce do końca 2021 roku.

Dyrektor KS AZS AWFiS w Gdańsku Maciej Szafran brał udział w stacjonarnym posiedzeniu Rady Sportu AZS.

Przedsiębiorstwo Corleonis zostało nowym sponsorem Klubu Sportowego AZS AWFiS w Gdańsku. Firma zajmuje się profesjonalną sprzedażą, wynajmem i serwisem żurawi oraz dźwigów.

Ruszył nowy program realizowany dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Multi-talent”. W ramach tego projektu będą odbywać się zajęcia sportowe dla wszystkich chętnych. Koordynatorem projektu jest Dominik Duda. Formularz z zapisami oraz szczegółowe informacje są dostępne na stronie programu https://multi-talent.pl/.

W minionym tygodniu odbyły się obchody 100-lecia Organizacji Środowiskowej AZS Gdańsk. W czwartkowy wieczór odbyła się Gala Sportu Akademickiego, na którym wyróżnieni zostali medaliści olimpijscy, reprezentujący KS AZS AWFiS w Gdańsku. Nagrodę Fair Play otrzymał Piotr Myszka za całokształt kariery.

Drugą częścią obchodów była konferencja naukowa „Akademicka dojrzałość podstawą sukcesów sportowców AZS”. Podczas konferencji wystąpili czołowi polscy naukowcy z dziedziny sportu i kultury fizycznej. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego był Honorowy Rektor AWFiS prof. Janusz Czerwiński. W wydarzeniu, które odbywało się na sali kongresowej AWFiS, wręczono listy gratulacyjne medalistom olimpijskim z KS AZS AWFiS w Gdańsku.

Zarówno gala, jak i konferencja naukowa, były szeroko komentowane w mediach. Oto zbiór linków do materiałów podsumowujących wydarzenia związane z 100-leciem gdańskiego OŚ AZS:

https://pasja.azs.pl/w-gdansku-odbyla-sie-konferencja-naukowa-poswiecona-azs-foto/

https://pasja.azs.pl/to-bylo-cudowne-swieto-sportu-akademickiego-za-nami-wielka-gala-w-gdansku-wideo/

https://dziennikbaltycki.pl/medalisci-olimpijscy-wyroznieni-podczas-konferencji-podsumowujacej-100lecie-azsu-gdansk-zdjecia/ar/c2-15866779

https://radiogdansk.pl/sport/item/134053-akademicki-zwiazek-sportowy-swietuje-stulecie-dzialalnosci-ogolnopolska-konferencja-z-okazji-jubileuszu

https://sport.onet.pl/sport-akademicki/azs-gdansk-obchodzi-100-urodziny-sport-akademicki/75evjcs

https://awf.gda.pl/2021/10/w-akademii-wychowania-fizycznego-i-sportu-odbyla-sie-konferencja-z-okazji-100-lecia-azs-gdansk/

 

Opracował Krzysztof Gostomczyk