WOREK MEDALI Z FLORETOWYCH MISTRZOSTW POLSKI U23

Autor: azs-admin | 6/10/2021
Powrót

Zawodnicy Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk zdominowali Mistrzostwa Polski Młodzieżowców rozgrywanych w Śremie – zdobyli dwa złote, srebrny i brązowy medal.

Mateusz Kozak w finale przegrywał 10-14 ale zdołał wyrównać a następnie zadał decydujące trafienie w finale turnieju indywidualnego i tym samym został Mistrzem Polski. Jeszcze, aż trzech zawodników dotarło do ćwierćfinałów Piotr Borowiec zakończył na 6 pozycji, Bartosz Goc – 7, Mateusz Możejko – 8.  Wysokie lokaty osiągnęli również Patryk Martyniak – 9 i Kacper Seyfried – 11 wszyscy KS AZS AWFiS Gdańsk

Marta Mech wywalczyła srebrny medal. W finale uległa Renacie Tomczak z IKS Leszno 12-15 a w półfinale pokonała wychowankę UKS De La Salle a obecnie AZS Warszawa Aleksandrę Jeglińską. W zawodach rywalizowały jeszcze dwie zawodniczki z gdańska Wiktoria Szewczyk UKS De La Salle Gdańsk – 10 pozycja i Joanna Toporska KS AZS AWFiS Gdańsk – 11.

„Marta przed rokiem zajęła trzecie miejsce, dzisiaj drugie i już mi powiedziała, że za rok wygra! Podoba mi się jej nastawienie i cierpliwość. Dwa tygodnie temu wyjeżdżaliśmy z Mistrzostw Polski seniorów w złych nastrojach, Marta przegrała tam medal jednym trafieniem po sporym błędzie sędziego i nie najlepszych moich planach taktycznych na walkę ale czasem w sporcie tak bywa. Teraz w dużo lepszych nastrojach spędzimy wakacje. Szkoda tylko, że Europejska Federacja Szermiercza nie rozgrywa Mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej bo Marta zakończyła sezon na pierwszym miejscu klasyfikacji Polskiego Związku Szermierczego a w obecnej wysokiej formie mogłaby powalczyć o najwyższe lokaty.”

Opowiada trener Konrad Pietrusiak

Szczegółowe wyniku zawodów:

Drużyna ze złotym medal

Lider zespołu Mateusz Kozak poprowadził drużynę po złoto. Razem ze wspomnianymi Mateuszem Możejko, Piotrem Borowcem i Adamem Jakubowskim nie dali szans konkurencji i w przekonywującym stylu pokonali krajową czołówkę. W finale wygrali z AZS AWF Warszawa 45-34. Ciekawostką jest fakt, że przed dwoma tygodniami w Mistrzostwach Polski ale seniorów skład finału turniej drużynowego był taki sam i tam również wygrali gdańszczanie. Drugi zespół KS AZS AWFiS Gdańsk w półfinale minimalnie uległ AZS AWF Warszaw 43-45, ostatnia walka nie poszła najlepiej Adamowi Podralskiemu przegrał ją 3-9 ale w walce o brązowy medal akademicy uporali się z AZS AWF Poznań  45-42 tam Adam Podralski wykazał się i ostatnią walkę wygrał 5-4.

„Bardzo się cieszę z podwójnego złota na Mistrzostwach Polski młodzieżowców. Zrealizowałem swój cel w 100% indywidualnie i drużynowo. Jestem również bardzo dumny z mojej drużyny za to, że mogliśmy obronić ten tytuł z zeszłego roku. Teraz mistrzostwo Polski Drużynowe trzyma Gdańsk w seniorach i w młodzieżowcach i nie mamy w planach, aby nikomu te tytuły oddać! Kontynuujemy budowanie zwycięskiej atmosferę w Klubie, jak to trener Andrzej Witkowski powiedział przed wyjazdem „Wyjazd, Hotel, Worek Medali i Powrót” prosta sprawa. Następne cele dla mnie to na pewno, żeby zwyciężyć na turniejach międzynarodowych i pokazać światu tą niezniszczalną Polską wole walki. Serdecznie chciałem podziękować mojemu trenerowi Radkowi Glonkowi za wszystkie lekcje, rozmowy i współpracy w drodze do zdobycia tytułu mistrza polski 3 razy w tym sezonie. Nie zatrzymujemy się na tym, jeszcze bardzo dużo pracy i doświadczeń przed nami.”

Relacjonuje Mateusz Kozak po zawodach

„Mateusz urodził się i wychował w Kanadzie, jego rodzice przenieśli się tam wiele lat temu. Kiedy miał 19 lat reprezentował na Mistrzostwach Świata juniorów reprezentacje Kanady ale wtedy postanowił się przenieść do Gdańska. Zaczął studia na Uniwersytecie Gdańskim, zmienił licencje Światowej Federacji Szermierczej, wszedł do reprezentacji Polski i tak został. Jest bardzo pozytywną postacią, która wprowadziła świeżą krew na treningach. W wielu sprawach odbiega od stereotypów przyjętych u nas co otwiera, innym zawodnikom i trenerom także, nowe spojrzenie na pewne rozwiązania”

Dodaje trener Konrad Pietrusiak

Florecistki z brązowym medalem

Z dużymi oczekiwaniami jechały na zawody zawodniczki KS AZS AWFiS Gdańsk. Mogą być zadowolone bo po udanym turnieju przywiozą do domu brązowy medal. Marta Mech, Joanna Toporska i Karolina Murawska w ćwierćfinale pokonały KS Wrocławianie 45-28 w półfinale uległy jak się okazało najlepszej drużynie turnieju AZS AWF Warszawa 32-45 aby w meczu o brąz pokonać IKS Leszno 45-33

ZDJĘCIA: KS AZS AWFiS Gdańsk- Ewa Zacharewicz