Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wicemistrzami Europy!

Autor: Krzysztof Gostomczyk | 14 listopada 2023
Powrót
Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wicemistrzami Europy!

Zakończyły się Mistrzostwa Europy klasy 49er! Żeglarz Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk Dominik Buksak w załodze z Szymonem Wierzbickim z OŚ AZS Poznań zdobyli srebrne medale! Do złota zabrakło bardzo niewiele!

Regaty w Vilamourze odbywały się w wymagających warunkach atmosferycznych. Od początku zmagań problemem był słaby wiatr, który zmieniał poszczególne harmonogramy dnia. Ostatecznie udało się rozegrać 12 wyścigów, które zadecydowały o końcowych wynikach.

Od pierwszych wyścigów w czołówce znajdowali się Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, którzy zwycięstwo w regatach przegrali o 0,4 pkt. To bardzo rzadko spotykane, aby o poszczególnym miejscu decydowała wartość mniejsza niż 1 pkt, który otrzymuje się za miejsce w wyścigu.

W szerokiej czołówce znaleźli się również Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, zajmując 16. lokatę. O jedno oczko niżej regaty zakończyli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch. Jako drudzy w grupie srebrnej finiszowali Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) oraz Tomasz Lewandowski. 27. miejsce w seniorach pozwoliło im na zajęcie 4. miejsca w rywalizacji juniorskiej.

Polacy mają już kwalifikację olimpijską na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. O tym, kto wystartuje w przyszłorocznych zawodach zadecyduje system kwalifikacyjny.

Gratulujemy świetnego wyniku!