Sekcja Tenis Stołowy

Sekcja Tenis Stołowy - Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk jest beneficjentem programu Profis - Sport bez uzależnień, finansowanego przez Miasto Gdańsk. W ramach tego programu odbywają się zajęcia profilaktyki uzależnień poprzez sport. Nie jest tajemnicą, że wszyscy jesteśmy Uzależnieni od sportu, a to najpiękniejszy i najzdrowszy nałóg. Zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem filmowym tenis stołowy.
Powrót

Kierownik Sekcji

Bartosz Gajek

Email

tenis_stolowy@azsawfis.pl

Telefon kontaktowy

662 444 272

Strona www

tenisstolowy-gdansk.pl

Sekcja tenisa stołowego istnieje w Klubie Sportowym AZS-AWFiS Gdańsk od 1976r. Czołowymi zawodnikami sekcji byli m.in. Andrzej Grubba, Leszek Kucharski, Andrzej Jakubowicz, Tadeusz Klimkowski.

Sekcja rozwijała się organizacyjnie posiadając jako jeden z trzech klubów w Polsce – w pewnym okresie czasu – zespół męski i żeński w ekstraklasie. Organizowane były zawody typu: Międzynarodowe Mistrzostwa Gdańska w kategorii seniorów, Akademickie Mistrzostwa Polski Seniorów i Juniorów, Mistrzostwa Polski Seniorów, mecze w ramach Klubowego Pucharu Europy w latach 1980 -86, mecze Superligi a nawet V Akademickie Mistrzostwa Świata (02-09/09/1984r.). Rozwój szkolenia na najwyższym poziomie był możliwy, ze względu na to, że najlepsi zawodnicy mieli zapewnioną opiekę socjalną. Używając dzisiejszego nazewnictwa sponsorem był Gdański Zakład KRUSZGEO (obecnie już nie istniejący), Uczelnia i Klub.

Do najważniejszych sukcesów sekcji w krajowych rozgrywkach ligowych należy zaliczyć 10 -krotne zdobycie Drużynowego Mistrza Polski Seniorów od sezonu 1978/79 – 1987/88. W sezonie 1988/88/90 – 2 miejsce, a w sezonie 1990/91 – 3. W 1981r. zespół męski zajął 2 miejsce w Klubowym Pucharze Europy, zaś 21/04/1985 roku, w Budapeszcie zawodnicy: A. Grubba, L. Kucharski oraz A. Jakubowicz wywalczyli Klubowy Puchar Europy.

W 1988 r. A. Grubba zdobył z kolei indywidualnie Puchar Świata. Wraz z L. Kucharskim wielokrotnie zdobywał medale indywidualnych i drużynowych Mistrzostwach Europy i Świata. Ponadto Grubba był 3 – krotnym, a Kucharski 2 – krotnym uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w latach 1988-1996.Czołowi zawodnicy sekcji i klubu poszukując nowych możliwości zarabiania pieniędzy m.in. startując w turniejach komercyjnych zaczęli odchodzić do zagranicznych klubów w: Austrii, Niemczech, Szwecji, Francji.

Klub oczywiście prowadził nabór do sekcji oraz szkolenie dzieci i młodzieży. To między innymi z własnych wychowanków, zawodników z terenu Trójmiasta czy przyjezdnych wyszli kolejni medaliści np.: Anna Januszyk, Michał Dziubański, Piotr Szafranek. Dwaj ostatni zostali srebrnymi medalistami Akademickich Mistrzostw Świata w 1994 roku.

Sytuacja społeczno-gospodarcza w kraju – w połowie lat 90 zaczęła mieć wpływ na decyzje dotyczące finansowania zespołu. Środki finansowe z budżetu państwa stopniowo były zmniejszane, a zwłaszcza na szkolenie, zakup sprzętu sportowego i płace trenerów. W tym okresie – z tego ostatniego powodu odeszło czterech młodych, zdolnych trenerów.

Wraz z odejściem trenerów odeszło 30 zawodników i zawodniczek co miało bardzo duży wpływ na wyniki sekcji. Nastąpiły działania skoncentrowane na odbudowanie struktury organizacyjnej i szkoleniowej sekcji, na bazie nie dopuszczenia do spadku zespołu męskiego z rozgrywek ekstraklasy.

Z powodu zmniejszających się środków finansowych i braku szkoleniowców zrezygnowano ze szkolenia seniorek.

Efektem tych działań było zdobycie w rozgrywkach ekstraklasy mężczyzn następujących miejsc: sezon sportowy 1991/92 – 6, sezon 1992/93 – 4, a w sezonach 1997/1998/1999 – 3 miejsca . Pojawiły się także medale w Mistrzostwach Polski Seniorów, Juniorów, Kadetów. Zawodnik sekcji Dariusz Kich zdobył srebrny medal drużynowo w Akademickich Mistrzostwach Świata w 1998 roku.

Dalszy brak środków finansowych spowodował wycofanie przez Klub zespołu męskiego z rozgrywek ekstraklasy (zespól nigdy nie spadł do niższej ligi). Od sezonu 1999/2000 zespół występował w rozgrywkach II-Ligi, nie schodząc poniżej trzeciego miejsca.

Kolejne lata to mozolne odbudowywanie tenisa stołowego w Gdańsku. Od sezonu 2015/2016 startujemy w najwyższej klasie rozgrywkowej, gdzie zdobyliśmy vice Mistrzostwo Polski w rozgrywkach drużynowych. W sezonie 2016-2018 zajęliśmy 5 miejsce, rok później ponownie stanęliśmy na trzecim miejscu podium.

W sezonie 2019/2020 walczymy w środku tabeli i staramy się odbudować sekcję tenisa stołowego w oparciu o szkolenie młodzieży.

Trzeba nadmienić, że w obecnym sezonie walczymy w 5 klasach rozgrywkowych, począwszy od ekstraklasy mężczyzn do ligi okręgowej województwa Pomorskiego.