Sekcja Żeglarstwo

Sekcja Żeglarstwo - Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk jest beneficjentem programu Profis - Sport bez uzależnień, finansowanego przez Miasto Gdańsk. W ramach tego programu odbywają się zajęcia profilaktyki uzależnień poprzez sport. Nie jest tajemnicą, że wszyscy jesteśmy Uzależnieni od sportu, a to najpiękniejszy i najzdrowszy nałóg. Zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem filmowym żeglarstwo.
Powrót

Kierownik Sekcji

Cezariusz Piórczyk

Email

zeglarstwo@azsawfis.pl

Telefon kontaktowy

664 440 176

Strona www

www.optymisci.gdansk.pl

Historia Sekcji Żeglarskiej KS AZS AWFiS Gdańsk

„Na terenie Żeglarskiego Ośrodka Morskiego swoją działalność rozwinęła również Sekcja Żeglarska AZS-AWFiS Gdańsk, której początki sięgają 1978r. Jej założycielem był mgr Zygmunt Twardowski. Szkolenie prowadzono w klasach olimpijskich „Latający Holender” i „470” oraz w klasach morskich „QT”. Po kilku latach działalność sekcji z braku środków finansowych została zawieszona. W 1992r. z inicjatywy ówczesnego kierownika Zakładu Teorii i Metodyki Żeglarstwa dr Krzysztofa Zawalskiego- reaktywowano działalność sekcji. Utworzono szkółkę żeglarską w klasie „Optymist”, zainicjowano rozwój w kraju dwuosobowej młodzieżowej klasy „L’Equipe” oraz sukcesywnie rozwijano klasy olimpijskie, na których studenci trenowali i startowali w regatach” fragment z książki „Narodowe Centrum Żeglarstwa” Krzysztof Zawalski. Trener Krzysztof Zawalski oprócz pracy jako dydaktyk i szkoleniowiec, stworzył Narodowe Centrum Żeglarstwa. Chciał bardzo, aby NCŻ był wzorowany na Francuskiej Narodowej Szkole Żeglarstwa „Ecole Nationale de Voile w Quiberon”. Udało mu się to, ponieważ obecnie pięknego obiektu wraz z infrastrukturą korzystają Kadry Olimpijskie i Narodowe, SMS nr 94 w Gdańsku oraz zawodnicy naszej sekcji.

Od samego początku działalności sekcji większość studentów, którzy przychodzili na studia do Gdańska zmieniała barwy klubowe i reprezentowała klub na wielu igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy.

Wśród zawodników, którzy reprezentowali sekcję na Igrzyskach Olimpijskich byli:

Paweł Kacprowski, Paweł Kuźmicki, Marcin Czajkowski, Krzysztof Kierkowski, Jolanta Ogar, Łukasz Przybytek, Paweł Kołodziński, Piotr Myszka.

Największym osiągnięciem sekcji było czwarte miejsce podczas IO w Rio oraz 2 złote medale MŚ 2010,2016 Piotra Myszki w klasie RSX.

Obecnie sekcja żeglarska KS AZS AWFIS Gdańsk, dowodzona jest przez trenera Cezariusza Piórczyka, w której skład wchodzą klasy:

  • Laser z trenerem Mateuszem Hanke,
  • Optimist A, B i C z trenerami Adamem Paszkiem, Filipem Kazułą, Piotrem Kamolą,
  • L'Equipe pod przywództwem Aldony Zawalskiej.

  • Sekcja oprócz kontynuacji pracy w klasach olimpijskich bardzo prężnie szkoli dzieci i młodzież. Świetna praca szkoleniowców przynosi efekty w postaci wielu medali na międzynarodowych regatach oraz krajowych akwenach. W ciągu ostatnich lat największe osiągniecia w klasach przygotowawczych zajmowali Kacper Paszek- klasa Optimist trener A.Paszek, Tomasz Lewandowski- klasa Optimist i 420 trener A.Paszek, Ewa Lewandowski- klasa Optimist trener A.Paszek, Tytus Butowski- klasa Laser Radial trener M.Hanke, Michał Krasodomski- klasa Laser Radial trener M.Hanke, Anna Żynda- klasa L’Equipe trener A.Zawalska.

    Na najbliższe IO w Tokio kwalifikację z naszej sekcji uzyskała Kinga Łoboda (załogantka żegluje z Aleksandrą Melzacką YKP Gdynia) w klasie 49er FX oraz Piotr Myszka w klasie RSX. Natomiast w klasie 49er Łukasz Przybytek wraz z Pawłem Kołodzińskim zdecydowanie prowadzą w punktowanej części kwalifikacji do IO, jednak na finalną decyzję kto uzyska przepustkę na IO przyjdzie nam poczekać do zakończenia kwalifikacji i decyzji Zespołu Decyzyjnego PZŻ najpóźniej do dnia 30.06.2020.