Finałowe spotkanie DigiSail za nami!

Autor: Krzysztof Gostomczyk | 25 lipca 2024
Powrót
Finałowe spotkanie DigiSail za nami!

W Trójmieście odbyło się ostatnie, podsumowujące spotkanie projektowe programu DigiSail, który przez blisko 2 lata był realizowany przez Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk oraz Polski Związek Żeglarski (lider projektu), światową federację World Sailing, Szwedzką Federację Żeglarską, Turecką Federację Żeglarską i holenderski think-thank EUNiK.

Jak na dwa dni plan ostatniego spotkania był bardzo intensywny, zarówno pod względem merytorycznym jak i integracyjnym, co stanowi immanentną cześć programów Erasmus+Sport. Poza rozmowami projektowymi w program została wpleciona m.in. wizytacja wystawy na 100-lecie Polskiego Żeglarstwa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku pod osobistą opieką kuratora wystawy pana Radosława Paternogi. Dzięki aktywnościom żeglarskim uczestnicy spotkania mogli poznać Trójmiasto zarówno od strony lądu, jak i wody.

Rozmowy toczyły się m.in. w temacie inkluzywności, która cechuje tę formę sportu, sposobów rozwoju dyscypliny poprzez e-sport, czyli wykorzystanie nowych technologii w służbie żeglarstwa m.in. celem napływu nowych adeptów lub doszkalania taktycznego zawodników. Zacieśnienie międzynarodowej współpracy pozwoliło wypracować standardy i modelowe działania będące wzorem i inspiracją do angażowania kolejnych państw i organizacji. Dzięki e-żeglarstwu łatwiej doświadczyć zacierania się granic (zarówno geograficznych, jak i barier wieku, płci czy pochodzenia, a nawet ew. dysproporcji finansowych).

O programie DigiSail i jego konsekwencjach dla KS AZS AWFiS Gdańsk mówi jeden z organizatorów finałowego spotkania, a zarazem wiceprezes Klubu Maciej Szafran:

Wśród wielu korzyści związanych z realizacją programu Erasmus+sport, a w tym przypadku naszego programu DigiSail, realizowanego we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim, światową federacją żeglarską World Sailing, Szwedzką Federacją Żeglarską, Turecką Federacją Żeglarską i holenderskim think-thankiem EUNiK jest przede wszystkim współpraca międzynarodowa, rozwój organizacyjny naszego Klubu i otwartość na wprowadzenie innowacji dla struktury organizacyjnej, w tym samej sekcji żeglarskiej. Efektywna współpraca pozwoliła  rozwijać Klub w kierunkach zgodnych ze współczesnymi trendami oraz wyznaczyć nowe standardy.

Jeśli chodzi o e-sport w żeglarstwie to od początku była postawiona teza, żeby e-żeglarstwo było narzędziem do promowania sportu i aktywności ruchowej w rzeczywistości, a nie wyłącznie w formie zdigitalizowanej. Ten rozwój organizacyjny oparty o innowacje może nas prowadzić w kierunku, chociażby otwarcia się na e-sport. W ramach działań klubowych nie wykluczamy nawet utworzenia sekcji e-sportowej, choć na tym etapie to jedynie luźna myśl, ale jeszcze nie zobowiązanie. Niemniej jednak e-żeglarstwo traktujemy dziś jako integralną część żeglarstwa oraz jako narzędzie i płaszczyznę do pozyskiwania zainteresowania osób, które być może nigdy nie dotarłyby do aktywności fizycznej inną drogą. Jest to również narzędzie edukacyjne, oprawione oczywiście elementami pewnej rozrywki. Gra internetowa Virtual Reggatta jest w pewnym stopniu też animacją czasu wolnego, zatem może stanowić rozrywkę – według mnie oczywiście lepiej, że związaną ze sportem.

Wyrażam nadzieję i dołożę wszelkich starań, aby Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk realizował kolejne projekty europejskie. Dzięki zdobytemu doświadczeniu czujemy się na siłach, aby dalej w takich projektach partycypować lub koordynować. Na pewno też poszerzyliśmy bazę kontaktów. Jesteśmy nie tylko rozpoznawalni przez naszych partnerów, ale także przez inne organizacje, które chciałyby rozpocząć z naszym klubem potencjalną współpracę. To czy w niedalekiej przyszłości będziemy realizować kolejne projekty typu Erasmus+Sport nie zależy już wyłącznie od naszych celów, ambicji i dalekosiężnych planów, ale od pozytywnego ogłoszenia wyników konkursowych w odpowiedzi na złożone przez nas aplikacje. Bardzo prawdopodobne, że konsekwentnie będziemy rozwijać podobne obszary w ramach innych dyscyplin sportowych.

Spotkanie miało charakter podsumowujący projekt DigiSail, dziękujemy zatem Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu, czyli liderowi projektu za przewodnictwo, a także wszystkim Partnerom, czyli World Sailing, Szwedzkiej Federacji Żeglarskiej, Tureckiej Federacji Żeglarskiej oraz think-thankowi EUNiK za owocną współpracę, bodziec do rozwoju w ramach projektu i obszerną wymianę doświadczeń.

fot. Bartosz Modelski/Polski Związek Żeglarski