Nowa baza żeglarska w Gdańsku!

Autor: Krzysztof Gostomczyk | 26 kwietnia 2023
Powrót
Nowa baza żeglarska w Gdańsku!

Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk został partnerem Miasta Gdańsk w procesie powstawania nowej bazy żeglarskiej w gdańskim Jelitkowie! 26 kwietnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandry Dulkiewicz.

Budowa nowej bazy żeglarskiej w Gdańsku rozpocznie się już niebawem. Miejscem całego przedsięwzięcia jest fragment pasa nadmorskiego znajdujący się przy ulicy Jelitkowskiej. To wspólna inicjatywa Gminy Miasta Gdańska, Gdańskiego Ośrodka Sportu, Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego oraz Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk, Gdańskiego Klubu Żeglarskiego i 77 Racing Club (jako partnerów projektu wyłonionych w ramach ogłoszonego wcześniej zaproszenia do realizacji projektu).

– Sukcesywnie realizujemy nasz plan zagospodarowania pasa nadmorskiego i „ponownego” otwarcia Gdańska na morze. (…) Jednym z celów, jakie sobie postawiliśmy jest edukacja morska młodzieży i rozwój sportów morskich. Brakowało nam jednak solidnej bazy, gdzie młodzi ludzie mogą się spotkać i gdzie można przeprowadzić kursy i zajęcia praktyczne, czy przechowywać sprzęt – mówiła na spotkaniu z dziennikarzami w Jelitkowie Prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Na konferencji z ramienia Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk wystąpił dyrektor Maciej Szafran. Przedstawił klub oraz plany na przeznaczenie bazy żeglarskiej:

– Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk to kolebka Gdańskich olimpijczyków, dlatego pragnę wyrazić nadzieję na to, że nasza nowa baza sportów wodnych w gdańskim Jelitkowie pozwoli rozwinąć się żeglarskim konkurencjom „plażowym”, takim jak windsurfing, kitesurfing, czy też wingfoil, ale również nowym konkurencjom olimpijskim takim, jak wioślarstwo morskie. Chociaż celujemy w sport wyczynowy, to baza ma być także miejscem przystępnym, z którego każdym będzie mógł skorzystać. Plan edukacyjno-szkoleniowy zakłada, że znajdzie się również miejsce na sport powszechny i aktywności skierowane do lokalnej społeczności, czy też turystów, organizację regat, programów i akcji, które przybliżą mieszkańcom Gdańska sporty wodne. Wierzę, że dzięki tej inwestycji rozwinie się cały klub, któremu brakowało takiego zaplecza, ale przede wszystkim, że dzięki obranemu kursowi wyedukujemy i przeszkolimy setki młodzieży, aż przyjdzie czas na upragniony medal olimpijski w żeglarstwie dla Miasta Gdańska będącego udziałem reprezentantów KS AZS AWFiS Gdańsk, a może i również w wioślarstwie morskim? – powiedział w trakcie briefingu Maciej Szafran.

Inicjatywę wspiera również Prezes Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk, który jasno określa cel strategiczny:

– Pomysł stworzenia nowej bazy żeglarskiej w Gdańsku od początku ma spore zalety dla naszego Klubu. Infrastruktura żeglarska w pobliżu naszej siedziby klubowej jest kluczowa, abyśmy mogli szkolić przyszłych medalistów olimpijskich. Dzięki wsparciu Miasta Gdańska przybliżamy się do naszego celu strategicznego, czyli wychowywania Olimpijczyków. Mam również nadzieję, że inwestycja w bazę żeglarską pomoże w wyselekcjonowaniu kolejnych talentów z Gdańska, które dołączą do Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk i stworzymy bardzo silną grupę, walczącą o medale najważniejszych imprez międzynarodowych. Mam nadzieję, że niebawem będziemy się mogli szczycić piękną bazą, choć zaczynamy niemalże w warunkach polowych i przed nami bardzo wiele wyzwań, aby wpierw tymczasowo, a później mam nadzieję docelowo urządzić się w nowej bazie, w której szkoleni będą młodzi adepci sportów wodnych – mówił Prezes Leszek Blanik.

Wdrażanie projektu w fazę realizacji zaplanowane jest już w najbliższych miesiącach. W czasie wakacji powinny rozpocząć się regularne zajęcia dla dzieci i młodzieży w pobliżu planowanej bazy.