Zmarł Tadeusz Pagiński

Autor: Krzysztof Gostomczyk | 10 listopada 2023
Powrót
Zmarł Tadeusz Pagiński

Z wielkim żalem informujemy, że dnia 9 listopada 2023 roku zmarł fechmistrz Tadeusz Pagiński, utytułowany trener szermierki. 

Tadeusz Pagiński był współautorem największych sukcesów w historii Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk. Był florecistą w latach 1963-1968, następnie ukończył Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego w Gdańsku (obecnie AWFiS).

Od 1989 roku był trenerem kadry narodowej seniorek we florecie. Wielkie sukcesy rozpoczęły się od brązowego medalu Mistrzostw Europy Anny Rybickiej w 1997 roku. Z roku na rok dorobek medalowy florecistek się zwiększał. W 2000 roku drużyna florecistek wywalczyła srebrny medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney, a cztery lata później Sylwia Gruchała zdobyła brąz w Atenach. Ostatni medal rangi międzynarodowej pod wodzą Pagińskiego wywalczyła Małgorzata Wojtkowiak w 2008 roku na Mistrzostwach Europy w Kijowie.

Tadeusz Pagiński otrzymał wiele odznaczeń m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy Krzyż Zasługi oraz nagroda im. Eugeniusza Piaseckiego na 100-lecie AZS Gdańsk.

Pogrzeb Tadeusza Pagińskiego odbędzie się w piątek, 17 listopada na Cmentarzu Łostowickim przy ul. Łostowicka 35 w Gdańsku. O godzinie 13:30 nastąpi wystawienie trumny w kaplicy. Wyprowadzenie trumny na miejsce spoczynku o godz. 14.

Spoczywaj w pokoju Fechmistrzu!